Terrin med lock och lerskål

197572

TERRIN med LOCK, LERSKÅL, terrin i fajans, 17/1800-tal, terrinens mått, höjd 21, längd 33 cm, lerskålens höjd 14 cm

Terrin med lagningar, nagg

Ändringar/tillägg
Terrinen troligen tillverkad vid fajansfabriken i Pruszkow (skrivs även Proskau) i provinsen Schleisen, Preussen (numera delar av Tyskland, Polen och Tjeckien).

Keramik/Porslin

Monter 3

Terrin med lock och lerskål

Budhistorik (21 bud)
865253
2 400
865171
865171
864990
1 900
865169
1 900

Slutpris SEK:
2 400
242 EUR, 275 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.