Golvur 1700-tal

197560

GOLVUR, mahognyfanér, 1700 talets andra hälft, Edward Bertles, verksam (1777-1796), England, Liverpool, sekund, månfas, datum, slag, krön med skuren trädekor, höjd 230 cm, lod finns

Pendelfjäder av, fanérskador, fodral med lagningar

Ändringar/tillägg
Nyckel, pendel finns att uthämta vid utlämningen

Klockor/Ur

Rum 14

Golvur 1700-tal

Budhistorik (41 bud)
866140
19 500
866165
19 000
866140
18 500
866163
18 000
866140
17 500

Slutpris SEK:
19 500
1 964 EUR, 2 231 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.