Kaffekopp med fat 1800-tal

197509

KAFFEKOPP på FAT, nyrenässans, silver, otydlig mästarstämpel, Göteborg, år 1886, liv med gravyr av medaljong, bladverk, invändigt förgylld, fatet med rikt dekor av bladverk samt pärlbård, höjd inklusive fat ca 10,5 cm, vikt ca 194 gram

Slitage/fot något ojämn, bär gåvogravyr med datering

Silver

Monter 1

Kaffekopp med fat 1800-tal

Budhistorik (17 bud)
861884
1 300
861835
861883
861835
859133

Slutpris SEK:
1 300
124 EUR, 139 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.