Saltkar i silver 1800-tal

197211

SALTKAR, 1 par, silver, Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1823, trepassformad fot, invändigt med förgyllning, beslag i form av svanar, höjd 7 cm, SALTSKEDAR, 1 par, silver, Sverige 1763, förgyllda, fiolskaft
Proveniens: Direktör Bengt Johanssons samling nr 106

En skev, en mutter saknas, en svandekor med slitage

Silver

Monter 6

Saltkar i silver 1800-tal

Budhistorik (9 bud)
857427
3 400
857420
3 200
857426
857420
2 800
856246
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.