Gallerskål Royal Copenhagen

197149

GALLERSKÅL, "Flora Danica," porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-talets början, polykromt bemålad dekor samt delvis förgylld brättedekor i emaljfärger, med motiv av plommon samt blomsterdekor, märkt Royal Copenhagen, modell "Prunus domestica L.," årsmärkt 1958, höjd 9, diameter 18,5 cm

Keramik/Porslin

Monter 7

Gallerskål Royal Copenhagen

Budhistorik (9 bud)
856929
5 800
856870
5 600
855427
4 800
855426
4 600
855425
4 400

Slutpris SEK:
5 800
553 EUR, 622 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.