Laverade vignetter Wilhelm Tell

196605

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Schweizisk/Tysk skola 1700-talets slut): 10 st laverade vignetter med motiv av Wilhelm Tell, troligen förlagor till eventuellt bokverk, ca 7 x 4,6 cm, Proveniens: 9 st med samlingsstämpel a tergo, "Samling Christian Hammer, Stockholm"

Ändringar/tillägg
Underliggande och tillhörande, numrerade titlar/text- utdrag i bläck på papper. Laveringarna mon- terade i överkant på tjockt papper.

Konst, Måleri, Böcker/Kartor

Kundcenter

Budhistorik (1 bud)

852500
2013-07-26 02:22:33

2013-07-31 kl 22:15
Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.