Såsslev

196442

SÅSSLEV, silver, 1829, med svärtat trähandtag avslutat i benknopp, längd 43 cm, slevens totalvikt ca 168 g, KANNA, silver, Lars Larson & Co (1869-1880(1892)), Stockholm, graverad dekor, förgylld insida, bär otydliga stämplar, höjd ca 16 cm, kannans vikt ca 152 g

Slitage, bucklor, lagningar

Silver

Monter 23

Såsslev

Budhistorik (6 bud)
852747
852746
950
852587
850
852439
851818
500

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.