Gunnar Bergh oljemålning

196300

BERGH, Gunnar (1900-tal): Fartyg, signerad och daterad Gunnar Bergh 1959, olja på duk, 50,5x61 cm

Ändringar/tillägg
Bogser- och bärgningsfartyget ALDAN, levererat i april 1959 från Gävle Varv, nybygge nr 100, till Sovjet. 1441 bruttoton, dim: 78.0 löa x 12.5 m. 2 dieselmotorer på totalt 4200 hk 1970 omnamnad till GIDROGRAF. 1984 struken ur fartygsregistret.

Konst, Måleri, Nautica/Technica

Fack 12

Gunnar Bergh oljemålning

Budhistorik (28 bud)
851624
851627
851624
1 900
851626
1 800
851624
1 700

Slutpris SEK:
210 EUR, 236 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.