Carl Frisendahl brons

196273

FRISENDAHL, Carl (1886-1948): "Sappho au miroir" - Kvinna med spegel, signerad C.Frisendahl, numrerad, mörkpatinerad brons, höjd 19; Gjutarmärkt C. Valsuani, cire perdue; modellerad 1925-28

Konst, Skulptur

Monter 5

Carl Frisendahl brons

Budhistorik (4 bud)

851175
11 000
846665
9 000
846663
8 800
846390
500

Slutpris SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.