Fåtölj och fotpall Eames

196060

FÅTÖLJ och FOTPALL "Lounge chair with Ottoman", Charles & Ray Eames för Herman Miller, etikettmärkt Herman Miller, formgiven 1956, rosenträplywood, stoppad sits klädd med svart skinn
LITTERATUR: Jämför 1000 chairs, Charlotte & Peter Fiell, Italien 1997, s. 337

Fåtölj med lagning, smärre fanérskador

Rum 5

Fåtölj och fotpall Eames

Budhistorik (9 bud)
849302
27 000
849301
26 000
849300
25 000
849299
24 000
849298
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 719 EUR, 3 089 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.