Blomkruka Rörstrand fajans

195012

BLOMKRUKA, Rörstrand 1700-talets slut, fajans, målad dekor av landskap med byggnader, hänklar i form av ansiktsmaskaroner, signerad med målarsignatur S samt 10 daler kopparmynt, höjd 23 cm

Saknar fot, nagg, sprickor

Keramik/Porslin

Rum 4

Blomkruka Rörstrand fajans

Budhistorik (18 bud)
842163
5 600
839200
5 400
842162
5 200
839200
5 000
842161
4 800

Slutpris SEK:
5 600
547 EUR, 640 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.