Carl Frisendahl brons

194864

FRISENDAHL, Carl (1886-1948): "Sappho au miroir" - Kvinna med spegel, signerad C.Frisendahl, numrerad, mörkpatinerad brons, höjd 19; Gjutarmärkt C. Valsuani, cire perdue; modellerad 1925-28

Konst, Skulptur

Monter 28

Carl Frisendahl brons

Budhistorik (4 bud)

836330
10 500
836327
8 800
836326
8 200
836134

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.