Eldskärm med porslinsplattor

194702

ELDSKÄRM, 1800-talets andra hälft, skärm av två ovan varandra ställda uppfällbara målade porslinsplattor, motiv föreställande fågelrede i landskap, en porslinsplatta med monogramsignatur NW, ställning av mässing, höjd 99, bredd 65 cm
PROVENIENS: Skräddarmästare Nils Ernhjelm, Stockholm

Diverse

Rum 2

Eldskärm med porslinsplattor

Budhistorik (4 bud)

840465
1 700
840408
1 600
838766
838246
500

Slutpris SEK:
1 700
166 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.