Anna Petrus, hänge

194675

ANNA PETRUS, hänge (ursprungligen brosch), förgyllt tenn, Svenskt Tenn 1940-tal, i form av ett lejon i språng, längd 8 cm
HISTORIK: Lejonet är formgiviet av Anna Petrus vid 1920-talets andra hälft. Estrid Ericson använde det som dekor på olika föremål eller bara för sig själv som en brosch. Det kom att tillverkas i både tenn respektive förgyllt tenn. Lejonet gjordes i fyra varianter: åt vänster respektive höger samt med svansen nära kroppen eller rakt upp.

bruksslitage

Ändringar/tillägg
HISTORIK: Lejonet är formgiviet av Anna Petrus vid 1920-talets andra hälft. Estrid Ericson använde det som dekor på olika föremål eller bara för sig själv som en brosch. Det kom att tillverkas i både tenn respektive förgyllt tenn. Lejonet gjordes i fyra varianter: åt vänster respektive höger samt me

Guld/Smycken

Kundcenter

Anna Petrus, hänge
Budhistorik (6 bud)
844699
600
843882
550
843421
500
843420
841398

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.