Fåtölj och fotpall Eames

194616

FÅTÖLJ och FOTPALL "Lounge chair with Ottoman", Charles & Ray Eames för Herman Miller, etikettmärkt Herman Miller, formgiven 1956, rosenträplywood, stoppad sits klädd med svart skinn
LITTERATUR: Jämför 1000 chairs, Charlotte & Peter Fiell, Italien 1997, s. 337

Fåtölj med lagning, smärre fanérskador

Rum 5

Fåtölj och fotpall Eames

Budhistorik (8 bud)
836483
25 000
836482
24 000
836481
23 000
835412
22 000
835397
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 443 EUR, 2 858 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.