Matservis Bing & Gröndahl musselmaletdekor

194585

MATSERVIS, ca 90 dlr, "Sommerfugl", Bing & Gröndahl, dekor i musselmalet samt med förgyllning, bestående av; 13 djupa tallrikar, 16 mattallrikar, 16, bords, 17 assietter, 9 buljongkoppar med fat, 8 uppläggningsfat, 2 skålar, skålfat, karott, terrin med lock, 3 saladjärer, 2 såsskålar, 2 skålar på fot med dekor av fiskstjärtar, 8 delar med skador medföljer

En såsskål med nagg, ett uppläggningsfat med nagg

Keramik/Porslin

Visas på begäran

Budhistorik (11 bud)
839147
9 200
838493
9 000
838493
8 400
838432
8 200
835725
8 000

Slutpris SEK:
9 200
899 EUR, 1 052 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.