Gunnar Nylund och Carl-Harry Ståhlhane

193758

LOCKURNA, "Flambé", Gunnar Nylund och Carl-Harry Stålhane, Rörstrand 1930-tal, dekor av arbetande lantbrukarfamilj, träd och djur i grönt och guld, lockknopp i form av krona, signerad FLAMBÉ RÖRSTRAND ALP MODELL NYLUND LIDKÖPING SWEDEN DEKOR: STÅLHANE, höjd 36 cm

Keramik/Porslin

Rum 12

Budhistorik (12 bud)
840821
4 400
838811
4 200
840820
4 200
838811
836813
3 800

Slutpris SEK:
4 400
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 130 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer