Gunnar Nylund och Carl-Harry Ståhlhane

193758

LOCKURNA, "Flambé", Gunnar Nylund och Carl-Harry Stålhane, Rörstrand 1930-tal, dekor av arbetande lantbrukarfamilj, träd och djur i grönt och guld, lockknopp i form av krona, signerad FLAMBÉ RÖRSTRAND ALP MODELL NYLUND LIDKÖPING SWEDEN DEKOR: STÅLHANE, höjd 36 cm

Keramik/Porslin

Rum 12

Budhistorik (12 bud)
840821
4 400
838811
4 200
840820
4 200
838811
836813
3 800

Slutpris SEK:
4 400
430 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.