Matbord 1930-tal

193753

MATBORD, 1930-tal, skivan fanérad med jakaranda, inläggningar i mässing samt svärtat trä, förkromad centralfot, rest av metallskylt NK, höjd 76, diameter 115, total längd 346 cm
HISTORIK: Detta bord påminner mycket om Axel Einar Hjorths formgivning vid Nordiska Kompaniet. Bordet har rest av en NK skylt märkt R 5...vilket tyder på ett mycket senare tillverkningsdatum än 1930-talet. Sannolikt har detta bord senare blivit märkt med denna skylt.

Iläggsskivor saknas

Rum 5

Matbord 1930-tal

Budhistorik (8 bud)
840368
8 000
840265
6 000
839816
839241
837357
1 400

Slutpris SEK:
8 000
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 710 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer