Göteborg i litograferade planscher

186974

GÖTEBORG. MANKELL, O. A. Göteborg. Aquarelle lithografier. Stockholm 1884.

Folio. Tryckt titelblad m. förklaring över planscherna och 20 färglitografier (alla, delvis ngt fläckade i marginalerna) lösa i obetydligt nött rödbrun originalklotportfölj, text i guld på främre pärm.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Rum 6

Budhistorik (3 bud)

787060
550
785989
784416

Slutpris SEK:
550
55 EUR, 66 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.