Däckskronometer

173659

JOHN LILLEY & SON, London, däckskronometer, nr 2088, 1896, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk, skruvade stenar, spetstandsankargång, vit urtavla med romerska siffror, centrumsekundvisare, boett av silver, stämplad London 1896, diameter 58,5 mm, fodral av mahogny med benskylt, höjd 6, 12x9,5 cm

Trög funktion, urtavla, fodral och skylt med smärre sprickor

Klockor/Ur

Däckskronometer

Budhistorik (6 bud)
729267
6 400
731282
6 200
729267
6 000
727784
727783

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.