Josephus Judiska historia

172875

JUDAICA. (3). JOSEPHUS, FLAVIUS. Judiske historia, utaf Arnolds d'Andilli fransyska uttolckning på swenska öfwersatt. I-VI. Stockholm (Henrich Keysers enka. Pet. Momma) 1713-52.
Liten 4:o. (40), (1)-382, (8); (3), 4-472, (12); (3), 4-386, (36, sista blanka bladet saknas); (15), 8-434, (9), (1 blank); (3), 4-532, (20); (8), 1-316, (12), (1)-159, (1 blank) s.
Något nötta bruna samtida skbd, guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, småskador i nedre kant. Nötta titeletiketter. Enstaka marginallagningar. Enstaka brunfläckar. 3 vol.
Första svenska upplagan, översatt av Maria Gustava Gyllenstierna (1672-1737), baserad på Robert Arnaud d'Andilly's franska översättning.
Med de ibland förekommande tilläggen i d. VI.

Böcker/Kartor, Historia, Vapen/Medaljer

Josephus Judiska historia

Budhistorik (8 bud)
724117
4 200
732478
724117
3 800
732477
3 600
724117

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.