Herrfickur spindelgång

172604

LEMAISTRE, Dublin, herrfickur, 1700-talets första del, märkt i verket, förgyllt verk, genombruten och graverad dekor, nr 294, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, slät boett av silver stämplad A2 (1783), EW (Erik Wellenius, 1731-1802), Norrköping, diameter 56 mm

Urtavla och glas med smärre skador, senare visare

Klockor/Ur

Herrfickur spindelgång

Budhistorik (4 bud)

727308
4 400
727779
4 200
727308
725632

Slutpris SEK:
4 400
420 EUR, 472 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.