Palmbergs Serta florea 1684

172229

PALMBERG (ROBELIUS), JOHANNES. Serta florea svecana, eller Swenske örte-krantz. U.o. (Strengnäs, Z. Asp) 1684.
8:o. (16), 1-416, (44) s. Titelblad inom träsnittsram (skador i marginalerna m. delvis bildförlust, fläckat, ca 50 bl. m. marg.skad. el. revor, varav 3 m. små textförluster, reg. saknar 4 sista bl., enstaka bläckfläckar, delvis något fuktfläckad i marg., delvis något fläckad.). Träsnittsill.
Hårt nött senare (1700-tal) enkelt brunt skbd, blank rygg, skador i övre o. nedre kant, för- o. eftersättsblad saknas, delvis loss i bindningen. Gamla tillskrifter på pärmarnas insidor. Collijn 685.

4 blad i registret saknas

Böcker/Kartor, Naturvetenskap

Palmbergs Serta florea 1684

Budhistorik (14 bud)
734329
734206
734206
734048
850
734047

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.