Herrfickur Johan Lindqvist

169156

LINDQVIST, J (Johan L., död 1779), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 617, genombruten oroklove med dubbelmonogram GG III under krona, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60 och datumvisning 1-31, slät boett av guld 18 k stämplad U (1778), PS (Peter Strömqvist, verksam 1765-81, Stockholm), diameter 54 mm

Urtavlan med nagg

Klockor/Ur

Herrfickur Johan Lindqvist

Budhistorik (11 bud)
727318
12 500
730958
12 000
727318
11 500
730957
11 000
727318
10 500

Slutpris SEK:
12 500
1 206 EUR, 1 370 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.