Drocourt reseur

166024

DROCOURT RESEUR, (verksamma omkring 1860-89), Paris, märkt i verket, verk av mässing med hel- och halvslag på spiralfjäder, repetition samt väckning, nr 11477, spetstandsankargång, vit emaljurtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, märkt G.W. Linderoth, Stockholm, liten tavla med arabiska siffror för väckning, infattade i förgylld mässing, ovalt fodral av förgylld mässing och slipat glas, rikligt graverad dekor av blommor mm, höjd 14 cm, med numrerad originalnyckel i skinnklätt transportfodral

Slagfjädern av, transportfodralet med smärre skador

Klockor/Ur

Drocourt reseur

Budhistorik (16 bud)
731211
10 500
731118
10 000
731210
9 800
731118
9 600
731209
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.