Wermland i teckningar med litografier

173093

VÄRMLAND. Wermland i teckningar efter naturen af A. Winquist och C. Curman m. fl. Lithografierade af J. H. Strömer m. fl. Utgifne af Franz von Schéele och Uno Troili. Stockholm (1858-1867). (1), 85, (1). Med 40 litografiska planscher. Lätt fläckig och solkig, ett antal planscher hårt fläckiga. Med skurna textsidor.
Rött originalklotband, hårt nött med fuktskador.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Budhistorik (6 bud)
652581
850
659508
652581
750
659507
700
652581

Slutpris SEK:
850
86 EUR, 97 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.