Kärl lera Kina

173038

LERKÄRL, "Yueyao" med hänklar, täckt med en grön-grå glasyr, västra Jin dynastin (265-317 e.Kr.), diameter 11,5 cm

PROVENIENS: Dr Gustaf Hilleström samlingen

Slitage, hack i botten

Orientaliskt

Kärl lera Kina

Budhistorik (13 bud)
659286
1 700
657713
1 600
657355
655137
1 400
655136
1 300

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.