Roland Svensson färglitografi

171380

SVENSSON, Roland (1910-2003): "Utskär - Gillöga", signerad Roland S. 96, färglitografi, 233/250, 33x48 cm
Historik: "Hösten 1996 utförde Roland Svensson, vid 86 års ålder, den litografi som kom att bli hans sista originallitografi tryckt på sten, - "Utskär, Gillöga".
Litografin är utförd på sten och tryckts hos Rolf Jansson Eftr. i Vikmanshyttan i 250 ex. Samt en H.C.-upplaga på 20 ex.
När Roland arbetade med litografin var han väl medveten om att den skulle bli den sista att lämna hans hand, - synen hade börjat försämras och försvårade fortsatt målande och tecknande.
Varje konstverk berättar ju alltid en historia och så även "Utskär, Gillöga". Och det den berättar är kanske just epilogen för Rolands nästan 70-åriga konstnärsgärning i Stockholms skärgård."

Konst, Grafik, Stockholmiana

Roland Svensson färglitografi

Budhistorik (10 bud)
656965
657067
656965
1 800
657004
1 700
656965
1 600

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.