Båtmodell av Hans Biärsjö

163865

BÅTMODELL, Pettersonbåt M/Y Carla III, byggd på 1900-talets senare del av Hans Biärsjö (1913-2000), marinmålare och modellbyggare, Stockholm, signerad H. Biärsjö, bemålad i vitt, l. ö. a. 40 cm, med skulpterat hav i glasmonter
HISTORIK: Carla III byggdes 1917 på Bröderna Larssons Varv i Kristinehamn, beställd av dir. Carl A Eck, Partille

Smärre skador

Nautica/Technica

Båtmodell av Hans Biärsjö

Budhistorik (3 bud)

686801
2 400
684132
676494

Slutpris SEK:
2 400
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer