Båtmodell av Hans Biärsjö

163865

BÅTMODELL, Pettersonbåt M/Y Carla III, byggd på 1900-talets senare del av Hans Biärsjö (1913-2000), marinmålare och modellbyggare, Stockholm, signerad H. Biärsjö, bemålad i vitt, l. ö. a. 40 cm, med skulpterat hav i glasmonter
HISTORIK: Carla III byggdes 1917 på Bröderna Larssons Varv i Kristinehamn, beställd av dir. Carl A Eck, Partille

Smärre skador

Nautica/Technica

Båtmodell av Hans Biärsjö

Budhistorik (3 bud)

686801
2 400
684132
676494

Slutpris SEK:
2 400
218 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.