Fartygsmodell

163833

FARTYGSMODELL, amerikanska clippern - tremastade fullriggaren "Red Jacket", omkring 1900-talets första del, träsegel, l. ö. a. 64 cm, i glasmonter
HISTORIK: Red Jacket byggdes av George Thomas, Rockland, Maine, sjösatt 1853, som ett av de största och snabbaste skeppen dittills

Smärre skador

Nautica/Technica

Fartygsmodell

Budhistorik (6 bud)
686593
686548
2 400
686502
600
686203
550
685071

Slutpris SEK:
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer