Roland Svensson färglitografi

171273

SVENSSON, Roland (1910-2003): "Utskär - Gillöga", signerad Roland S. 96, färglitografi, 234/250, 33x48 cm
Historik: "Hösten 1996 utförde Roland Svensson, vid 86 års ålder, den litografi som kom att bli hans sista originallitografi tryckt på sten, - "Utskär, Gillöga".
Litografin är utförd på sten och tryckts hos Rolf Jansson Eftr. i Vikmanshyttan i 250 ex. Samt en H.C.-upplaga på 20 ex.
När Roland arbetade med litografin var han väl medveten om att den skulle bli den sista att lämna hans hand, - synen hade börjat försämras och försvårade fortsatt målande och tecknande.
Varje konstverk berättar ju alltid en historia och så även "Utskär, Gillöga". Och det den berättar är kanske just epilogen för Rolands nästan 70-åriga konstnärsgärning i Stockholms skärgård."

Roland Svensson färglitografi
Budhistorik (20 bud)
646556
2 800
646552
2 600
646175
2 400
646534
2 400
646175

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.