Urnor med lock Kina

171126

URNOR med lock, porslin, Kina, 17/1800-tal, bär Kangxis märke, dekor i underglasyrblått av blommor och fåglar, del av ett s.k. garnityr, höjd 27 cm

Ett lock med omfattande nagg, lagningar, en urna med tillverkningsdefekt

Ändringar/tillägg
Urnorna tillhör ett s.k. garnityr tillsammans med föremålsnummer 171125

Orientaliskt, Porslin

Urnor med lock Kina

Budhistorik (24 bud)
645171
645168
2 800
645170
2 800
645168
2 600
644775
2 400

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.