Ståletsning Carl Hjalmar Norrström

170103

PÄRM, signerad C. Hj Norrström 1893, ståletsning, 30x20,5 cm
HISTORIK: Hjalmar Norrstöm (1853-1923) var konsthantverkare, skulptör och målare. Bland annat utbildad vid Ecole des Arts Decoratifs i Paris. Han verkade i Eskilstuna och utförde arbeten i ståletsning, sköldar, skrin, saxar mm. På 1880-talet nådde han stor popularitet, då köpte bl. a Oscar II två praktsköldar och ett skåp, Nationalmuseum införskaffade den s.k. Ceresvasen 1894. Dekoren är fornnordisk med runslingor. Han har även arbetat i koppar och ritat förlagor till konstindustriella praktpjäser.

Ståletsningen lös från pärmen, smärre slitage, skadad pärm

Diverse, Konst

Budhistorik (7 bud)
634141
1 800
634140
634139
626287
626286
600

Slutpris SEK:
1 800
172 EUR, 203 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.