Planschverk över Värmland

170066

VÄRMLAND. Wermland i teckningar efter naturen af A. Winquist och C. Curman m. fl. Lithografierade af J. H. Strömer m. fl. Utgifne af Franz von Schéele och Uno Troili. Stockholm (1858-1867). (1), 85, (1). Med 40 litografiska planscher. Lätt fläckig och solkig, ett antal planscher hårt fläckiga. Med skurna textsidor.
Rött originalklotband, hårt nött med fuktskador.

Se text.

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk

Planschverk över Värmland

Budhistorik (2 bud)

639701
632037
500

Slutpris SEK:
81 EUR, 92 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.