Carl Fredrik Kiörboe oljemålning

169549

KIÖRBOE, Carl Fredrik (1799-1876): Gårdsbild med hästar och hund, signerad och daterad Kiörboe 1840, olja på duk, 46x59 cm;
Originalram, så kallad Damborg-ram, Dansk Kunglig Hovförgyllare och en av 1800-talets främsta förgyllare.

Konst, Måleri

Budhistorik (40 bud)
631327
17 500
631324
17 000
631325
16 500
631324
16 000
631322
15 500

Slutpris SEK:
17 500
1 689 EUR, 1 918 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.