Pilgrimsflaska Kina 1800-tal

169532

PILGRIMSFLASKA, porslin, Kina, 1800-tal, Kangxis märke, dekor i underglasyrblått, motiv med drakar jagande den flammande pärlan, höjd 36 cm

Mynningen och hänkel med lagning, glasyrlagning samt litet glasyrbortfall, fotringsnagg

Orientaliskt, Porslin

Pilgrimsflaska Kina 1800-tal

Budhistorik (34 bud)
632456
6 600
632427
6 400
632302
6 200
632426
6 200
632302
6 000

Slutpris SEK:
6 600
665 EUR, 755 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.