Theo Tobiasse färglitografier

169310

TOBIASSE, Theo (1927-2012): The Song of Songs of King Salomon, svit med 12 färglitografier, 1975, samtliga signerade och numrerade Theo Tobiasse 136/200. Tryckta på Arches av Mourlot, Paris, utgiven av Leon Amiel, Paris - New York (blindstämpel), bladstorlek 55 x 76 cm, fyra blad ramade, resterande i originalportfölj komplett med textblad på hebreiska och engelska

Theo Tobiasse färglitografier

Budhistorik (4 bud)

630965
16 500
622063
16 000
622054
14 000
622052
12 000

Slutpris SEK:
16 500
1 581 EUR, 1 856 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.