Anders Zorn etsning "Prins Eugen"

168557

ZORN, Anders (1860-1920): Prins Eugen, 1904, signerad, etsning, 14x10 cm, dedikation "Mora d. 18 feb 1910 Från Eugen", proveniens: Gåva från Prins Eugen till Erik Axel Karlfeldt
LITTERATUR: Asplund 58, Hjert & Hjert 41, ZG 58 2/2 état, sällsynt.
Tryckplåten var i Prins Eugens ägo innan den förstördes.

Gulnad

Anders Zorn etsning

Budhistorik (31 bud)
613126
13 000
623278
12 500
613126
12 000
623264
11 500
613126
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.