Etsningar Heland

166853

ETSNINGAR, 1 par, "Utsigt af Forsmarck ifrån Bruks-arbetarenas ladugård" samt "Utsigt af Forsmarks bruk från Nedra Hammaren", Martin (Mårten) HELAND (1765-1814), ritat efter naturen af E Martin/ritad af E. Martin, 37x51,5 resp 40x59 cm;
MARTIN (MÅRTEN) HELAND (1765-1814); Martin Heland, en av de främsta av 1700-talets svenska akvarellister och gravörer fick sin skolning för Masreliez samt Elias och Johan Fredrik Martin.

Fläckar, skador

Etsningar Heland

Budhistorik (3 bud)

608551
614191
608551

Slutpris SEK:
40 EUR, 46 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.