Katsukawa Shunsen träsnitt

166118

SHUNSEN, Katsukawa (1762-c.1830): Scen ur Chusingura, akt 8 (De 47 samurajerna), träsnitt, oban ca 33x22,5 cm; oramad
Proveniens: Auktionsverket 17/6 1986, nr 1262

Fläckar, slitage, lagad marginal, påskrift a tergo

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Katsukawa Shunsen träsnitt

Budhistorik (17 bud)
617168
617169
617168
950
617166
900
617162
850

Slutpris SEK:
106 EUR, 121 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.