Yoshitoshi träsnitt

166084

YOSHITOSHI, Kinzaburo Tsukioka, (1839-1892): Soso crossing the Yangzi river on the night before the decisive battle of the red cliffs, ur serien 100 aspects of the moon, signerad Yoshitoshi, förläggare Akiyama Buemon oktober 1885, 33x22,5 cm; oramad, avbildad i Ronin Gallery: 100 views of the moon by Yoshitoshi, sid 3, bild 4
Proveniens: Auktionsverkets kvalitetsauktion V-83

Orientaliskt, Konst, Konst, Grafik

Yoshitoshi träsnitt

Budhistorik (36 bud)
617037
7 400
617033
7 200
617026
7 000
617026
6 800
617024
6 600

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.