Väggpendyl rokoko av Lars Ihrström

167237

VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i rokoko, signerad Lars Ihlström Stockholm (urmakare i Stockholm 1775-1790), träskuren genombruten dekor, förgylld, dekor av akantus, blomsterfestonger, rocailler och voluter, bakgrunden med pikering, höjd 77 cm
PROVENIENS: Ett sörmländskt herrgårdshem

Klockor/Ur

Budhistorik (17 bud)
605127
13 000
604570
12 500
605126
12 000
604570
11 500
601007
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.