Stolar sengustavianska Johan Erik Höglander

166431

STOLAR, 8 st., sengustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH (Johan Erik Höglander, stolmakare i Stockholm 1777-1813), samtliga signerade och med Stockholms stolmakarämbetes sigill

Delvis slitage, delvis med borttagen färg, delvis renoverade och kompletterade

Budhistorik (21 bud)
600600
40 000
600597
39 000
600594
38 000
600582
37 000
600588
37 000

Slutpris SEK:
40 000
4 028 EUR, 4 576 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.