Pelare bemålade gjutjärn

166195

PELARE, 2 st, bemålade, gjutjärn, höjd 195 cm, vikt vardera ca 60 kg.
Proveniens:
Pelarna, två av ursprungligen åtta, kommer från gamla restaurant Hamburger Börs och har stått som dekorationer dels i Moriska Caféet fram till och med 1920-talet och sedermera även i Stora matsalen med cabaréscenen fram tills huset revs 1971.
Pelarna göts hos Meyers Styckgjuteri. Där göts även statyn föreställande Konung Gustaf III som står på Skeppsbron i Stockholm. Nuvarande ägare till pelarna tillhör familjen som ägde restaurant Hamburger Börs från
1920-talet fram till 1960, då familjen von Arnold övertog driften.

Diverse

Pelare bemålade gjutjärn

Budhistorik (45 bud)
596930
16 000
596928
15 500
596929
15 000
596928
14 500
596927
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 563 EUR, 1 829 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.