Chiffonjé stockholmsarbete i Karl Johan

165943

CHIFFONJÉ, stockholmsarbete i Karl Johan, tillskriven Magnus Samuel Kihlander (mästare i Stockholm 1801-1821), fanerad med mahogny, linjeornamentik i lönn, stolparna med solfjäderdekor, kanten med skuren dekor av tandsnitt, förgyllda nyckelskyltar i form av ymninghetshorn, klaff med lådinredning och spegel, dragknoppar i ben, höjd 129,5, 121x54 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, jämför byrå signerad Magnus Samuel Kihlander sidan 211

Lagningar, smärre skador och kompletteringar, samtida men ej ursprungliga nyckelskyltar

Budhistorik (14 bud)
599495
9 600
599443
7 200
599329
6 000
599328
5 200
599233
4 600

Slutpris SEK:
9 600
926 EUR, 1 052 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.