Pokal med lock 1700-tal

165874

POKAL med lock, möjligen Kungsholms glasbruk, 1700-tal, graverad vapendekor höjd 40 cm
PROVENIENS: Ägarlängd Otto Wellingk (1649-1708) - O Hiliana (1697-1766) gift med Sven Lagerberg (1672-1740) - Anna Christine Lagerberg (1728-1803) gift med Nils Palmstierna (1696-1766) - Måns Palmstierna (1753-1815) - Carl Otto Palmstierna (1790-1878) - CFH Palmstierna (1823-1896) - Erik Palmstierna (1877-1959) - CF Palmstierna (1903-) - Margareta Palmstierna (1960-)

Lagningar, botten med omfattande lagningar på ditsatt glasplatta

Ändringar/tillägg
PROVENIENS: Ägarlängd Otto Wellingk (1649-1708) - O Hiliana (1697-1766) gift med Sven Lagerberg (1672-1740) - Anna Christine Lagerberg (1728-1803) gift med Nils Palmstierna (1696-1766) - Måns Palmstierna (1753-1815) - Carl Otto Palmstierna (1790-1878) - CFH Palmstierna (1823-1896) - Erik Palmstierna

Glas

Pokal med lock 1700-tal

Budhistorik (16 bud)
598889
2 400
592865
598887
592865
598885
1 900

Slutpris SEK:
2 400
234 EUR, 274 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.