Flintlåspistol

165571

FLINTLÅSPISTOL, 1700-talets mitt, signerad Caspar Hillig, signerad pipa med spång och förgylld dekor, graverat låsbleck i mässing, helstock med hornnäsa och förgyllda mässingsbeslag, längd 52,5 cm

Hane skadad, eldstål med nagg

Vapen/Medaljer

Flintlåspistol

Budhistorik (38 bud)
604746
19 500
604743
19 000
604742
18 500
604738
18 000
604740
18 000

Slutpris SEK:
19 500
Utropspris SEK:
22 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer