Hirschfängare

165538

HIRSCHFÄNGARE, österrikisk, daterad 1817, klinga med graverad dekor, fäste med kavel av hjorthorn samt beslag i nysilver, balja i läder med silverbeslag, längd 83 cm

Smärre slitage

Vapen/Medaljer

Hirschfängare

Budhistorik (44 bud)
604727
16 000
604720
15 500
604714
15 000
604688
14 500
604688
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 634 EUR, 1 896 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.