Knivar

165288

KNIVGARNITYR, turkiskt, 1800-talets slut eller 1900-talets början, 2 mindre knivar och en större, 20 resp. 26 cm, den större med damaskerad klinga, förgyllda fästen med blomdekor, balja i vitmetall med blomdekor besatt med koraller

Alla spetsar brutna, en korall saknas och några skadade

Vapen/Medaljer

Knivar

Budhistorik (32 bud)
604660
6 400
604658
6 200
604645
6 000
604655
6 000
604645
5 800

Slutpris SEK:
6 400
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer