Bakladdningspistol

161141

BAKLADDNINGSPISTOL, 1800-tal, för papperspatron, med slagstift, oktagonal pipa kaliber ca 8 mm, ställbart tryck, utvändig hane, skuren valnötskolv, numrerad 117, längd 31 cm
En i ett par där den andra pistolen såldes på Walter Borgs vapenauktion 30/9 2012 nr 173

Vapen/Medaljer

Bakladdningspistol

Budhistorik (43 bud)
604293
17 500
604315
17 000
604293
16 500
604270
16 000
604291
16 000

Slutpris SEK:
17 500
1 591 EUR, 1 838 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.