Bakladdningspistol

161141

BAKLADDNINGSPISTOL, 1800-tal, för papperspatron, med slagstift, oktagonal pipa kaliber ca 8 mm, ställbart tryck, utvändig hane, skuren valnötskolv, numrerad 117, längd 31 cm
En i ett par där den andra pistolen såldes på Walter Borgs vapenauktion 30/9 2012 nr 173

Vapen/Medaljer

Bakladdningspistol

Budhistorik (43 bud)
604293
17 500
604315
17 000
604293
16 500
604270
16 000
604291
16 000

Slutpris SEK:
17 500
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer